Finalister till LUCS-priset 2026!

Tre finalister till LUCS-priset 2026!
Bland årets nominerade har LUCS styrelse utsett tre finalister som genom sitt engagemang och sina insatser bidrar till att främja interkulturell dialog och social hållbarhet.
🌐 Sermon Shaba - integrationssamordnare och samhällsutvecklare. Har under lång tid arbetat med integration och interreligiös dialog på lokal, regional och nordisk nivå.
🌐 Anna Ardin - diakon och människorättsaktivist. En outtröttlig röst i samhällsdebatten som står upp för demokrati och folkbildning och mot rasism och diskriminering.
🌐 Nabil Abdulmajid - verksam inom Islamiska förbundet och en välkänd samhällsprofil i Rosengård och Malmö. Genom sitt förtroendeskapande arbete bygger han broar mellan människor och samhällsinstitutioner.
Vinnaren offentliggörs den 20:e november i Malmö, i samband med LUCS konferens. Priset består av 10 000 kronor och en resa till Unesco i Paris.
Stort grattis till årets tre finalister och tack för deras viktiga arbete för ett mer inkluderande och hållbart samhälle!
👉 Läs mer om LUCS-priset och tidigare pristagare: www.lucs.se/lucs-priset




Kommentarer