top of page

Fryshuset Malmö: Religion inte bara en privatsak

En av Unesco LUCS allra nyaste medlemmar är Fryshuset Syd (Tillsammans för Sverige) i Malmö.

”Tillsammans för Sverige” är en verksamhet på Fryshuset som ger utbildningar för interreligiös förståelse för unga och yrkesverksamma. De finns förutom i Malmö både i Stockholm och Göteborg.

Där arbetar bland andra Jerk Elmén, som just nu funderar på hur en kunskapspilot kan se ut.

– Sverige har lite yrvaket börjat inse att den sekulära självbilden har ersatts av en post-sekulär. Religion och religiös identitet är inte bara en privatsak, utan tar plats i det offentliga rummet, säger Jerk. Frågorna aktualiseras av den förstärkta diskrimineringslagen. De laddas när religion alltmer används som identitetsmarkör – inte minst i skapandet av den Andre.

Fryshuset skulle vilja arbeta tillsammans med flera Unesco LUCS-medlemmar för att hitta nya sätt att arbeta med religion som identitet och diskrimineringsgrund. De tänker sig bland annat att man skulle kunna ta fram ett resursmaterial för arbetsplatser. Kanske processleda ett ärende som är kopplat till religion som diskrimineringsgrund eller arrangera ett seminarium/utbildningstillfälle. En möjlighet är också att ta fram och genomföra en certifiering av arbetsplatser för det förebyggande arbetet för religion som diskrimineringsgrund.


I sitt arbete har Tillsammans för Sverige bland annat inspirerats av Three Faiths Forum (3FF) i London, som har arbetat sedan 1997 för att uppmuntra vänskap och förståelse mellan människor från olika sociala grupper i samhället, som muslimer, kristna, judar och icke-troende.

Commentaires


Les commentaires ont été désactivés.
bottom of page